Małżeństwo |
Uwagi wstępne:
Miejscem zawierania małżeństwa powinna być parafia zamieszkania jednego z narzeczonych. W przypadku zawierania związku małżeńskiego poza parafiami zamieszkania narzeczonych potrzebna jest pisemna zgoda proboszcza z parafii jednego z narzeczonych.
Osoby, które wyjechały z parafii za granicę z zamiarem pozostania tam na stałe, lub ich pobyt przedłużył się do 5 lat straciły dotychczasowe zamieszkanie kanoniczne w Polsce. Do godziwości zawarcia małżeństwa w parafii pochodzenia potrzebna jest zgoda ordynariusza lub proboszcza jednego z narzeczonych. Nawet jeżeli ktoś posiada urzędowe zameldowanie w swojej parafii.
Sugerujemy wcześniejsze zarezerwowanie w parafii terminu ślubu (nawet ok. 6 miesięcy lub więcej), gdyż w niektórych okresach roku mogą być trudności z ustaleniem dogodnej godziny, ze względu na dużą ilość par. W celu rozpoczęcia formalności związanych ze ślubem Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii Parafii, w której ślub będzie zawierany, najpóźniej 3 miesiące przed terminem ślubu.
Na pierwsze spotkanie w kancelarii Narzeczeni powinni przynieść:
1. Dowody osobiste.
2. Pełne metryki Chrztu z Parafii, gdzie ten Sakrament został udzielony (dotyczy osób ochrzczonych poza Parafią, w której prowadzone są sprawy ślubne). Metryka jest ważna 6 miesięcy od daty wydania.
3. Metryki Sakramentu Bierzmowania (jeśli nie ma o nim adnotacji na metryce Chrztu, a było udzielone poza Parafią, w której prowadzone są sprawy ślubne).
4. Indeks katechizacji (jeśli został wcześniej wydany) lub świadectwo szkolne z najstarszej klasy z oceną z religii.
5. W przypadku osób owdowiałych – akt zgonu z USC i świadectwo zgonu z Parafii, w której odbył się pogrzeb byłego Małżonka.
W późniejszym terminie należy dostarczyć:
1. Świadectwo ukończenia katechez przedmałżeńskich (Jeśli nauki przedślubne zostały już ukończone, to zaświadczenie proszę przynieść na pierwsze spotkanie).
Informacje dotyczące katechez można uzyskać u Księdza Proboszcza oraz na stronie internetowej: www.diecezja.pl
2. Dokumenty z USC do zawarcia małżeństwa konkordatowego (są ważne 6 miesięcy, więc nie należy ich pobierać w USC wcześniej, niż 6 miesięcy przed planowaną datą ślubu).
3. Potwierdzenie wygłoszonych zapowiedzi (jeżeli przynajmniej jeden z narzeczonych jest spoza naszej Parafii).
4. W przypadku osoby innej wiary pisemna zgoda na chrześcijańskie wychowanie potomstwa. Sprawy te prowadzone są przez Kurię Metropolitalną, stąd też termin ślubu może ulec zmianie.
|